تبلیغات
نقشه کشی صنعتی - علائم کیفیت سطح

مرتبه
تاریخ : جمعه 10 شهریور 1391

یکی از عوامل مهم در تولید یک قطعه رعایت میزان زبری یا صیقلی بودن سطوح آن می باشد که هم در هزینه ساخت و هم در کارایی آن قطعه اهمیت بسزایی دارد.

امروزه میزان کیفیت سطوح را در نقشه کشی به دو روش Ra و Rz نشان می دهند که نحوه محاسبه آنها در زیر آمده است.Ra میانگین مساحت پستی و بلندی اما Rz معدل ارتفاع ناهمواریها می باشد.

Ra و Rz را در یک شکل رادیکالی نمایش می دهند که در تصاویر زیر با حالتها و جایگذاری اعداد و حروف در این شکل رادیکالی آشنا می شوید.

مطمئنا نوع براده برداری از روی قطعه در کیفیت سطح ایجاد شده بی تاثیر نیست بنابراین علامتهایی نیز برای آن در نظر گرفته اند.

اکنون وقت آن رسیده تا با جایگذاری اعداد Ra , Rz و علامتهای روش تولید در شکل رادیکالی کیفیت سطح آشنا شوید. در تصویر زیر حتما کارایی حروف a, b, c, d, e, f را بخوبی یاد بگیرید و به نحوه جای گذاری بر روی سطوح مختلف قطعه دقت کنید.


به مثال زیر توجه کنید:

به غیر از علائم بکار رفته در قطعه, سه علامت در خارج از قطعه می باشد که دو عدد از آنها در داخل پرانتز نوشته شده اند. معنای این سه علامت خارج از قطعه این است که کلیه سطوحی که در قطعه علامت گذاری نشده اند دارای کیفیت سطح علامت بیرون از پرانتز می باشند.علائم معرفی کیفیت سطوح در گذشته

به مثال زیر توجه نمایید:منبع تصاویر: کتاب ترسیم نقشه های ترکیبی آموزش و پرورش

منبع: وبلاگ نقشه کشی صنعتی


برچسب ها: علائم کیفیت سطح، صافی سطوح، Ra، Rz،
ارسال توسط مهدی صفری
آرشیو مطالب
از من بپرس
سوالات نقشه کشی, رسم فنی و نرم افزار خود را از طریق فرم تماس با ما بپرسید

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

خرید شارژ

خرید فیلم

خرید سریال